Wolfgang Amadeus Mozart TaikahuiluMielikuvitusmatkalle vievä rakastettu ooppera

Taikahuilu esityskuva

Wolfgang Amadeus Mozartin säveltämä Taikahuilu on yksi maailman rakastetuimmista oopperoista. Sen sanoma on siinä, miten hyvää ja kaunista ihminen voi synnyttää, jos matkakumppaneina on viisautta ja hulluutta, molempia mitallinen. Taikahuilu avaa ihmisen erityisen kyvyn kuvitella maailmoita, luoda uusia tarinoita ja uskoa satuihin.

Oulun teatterin Taikahuilu nostaa näyttämölle klassikkoteoksen teatterisadun keinoin. Tarinan ikiaikaiset hahmot vaeltavat epätoivon syövereissä rakkautta haroen ja siihen kurkottaen. Sankareiden on tehtävä matka, jotta elämänvalo löytyy. Onneksi tätä matkaa ei tarvitse tehdä ilman peliin puuttuvia ja auttavia oppaita. Taikahuilu kuljettaa menneisyyden myyttiseen maailmaan ja sieltä tulevaisuuden utopiaan.

Nyt jos koskaan tarvitsemme tätä ihmisestä kumpuavaa iloa ja toivoa, johon koko Taikahuilu-ooppera kurottaa. Vakava ja kepeä vuorottelevat Mozartin sävellyksessä, joka kutsuu sekä viettelee kuulijaansa mukaan leikkiin, kuin elämä itse.

Taikahuilun päärooleissa laulavat Johanna Isokoski (Pamina) ja Tuomas Miettola (Tamino). Muissa rooleissa laulavat muun muassa Marika Hölttä, Niklas Spångberg, Tomi Punkeri ja Sadelilja Larimo. Oopperan ohjaa Heta Haanperä ja kapellimestareina toimivat Oulu Sinfonian ylikapellimestari Rumon Gamba ja suomalaiskapellimestari Erkki Lasonpalo. Oopperan esityskieli on suomi ja oopperassa on tekstitykset suomeksi ja englanniksi.

Taikahuilun orkesterina toimii Oulu Sinfonia, ja kuorona Oulun Kamarikuoro sekä Cassiopeia. Oopperan yhteistyössä ovat mukana myös Oulun ammattikorkeakoulu ja Oulun oopperayhdistys ry.

Arviot

”Oulun versiossa teoksen visuaaliseen ilmeeseen on haettu innoitusta scifi-elokuvien estetiikasta, ja samalla kuvasto tuo mieleen myös Musen kaltaisten rockbändien videoiden dystooppiset maisemat. Kokonaisuutena ajatellen oopperan ulkoista modernisointia voi pitää erittäin onnistuneena.” – Hannu Hirvelä, Kaleva 14.1.2023

”Minulle tämä oli ensimmäinen kerta oopperassa ja täytyy todeta, että kun kielen ymmärsi, niin siitähän jopa nautti. Mozart säveltäjänä tietenkin on tuttu ja useat aariat olivat jossain määrin tuttuja melodialtaan, vaikka en ole osannut yhdistää niitä juuri tähän oopperaan. Teos esitetään siis Oulussa suomeksi ja näyttämön yläpuolella on vielä tekstitykset, joten sen seuraaminen oli hyvin vaivatonta, jopa oopperan hienouksiin ja saloihin vihkiytymättömälle. Yleisössä näkyi myös ilahduttava määrä nuoria ja lapsia.” – Anu Vehkomäki, Haltiapoku-blogi 14.1.2023

”Taikahuilua ei ole lähdetty liikaa modernisoimaan, vaan lavastuksin luotu fantasiamaailma antaa sellaisenaan mielelle suuren vapauden liikkua teoksen tunneskaalan mukana. Tässä on Oulun Taikahuilun nerokkuus. Se ei sido tapahtumia johonkin aikaan vaan antaa mahdollisuuden jokaisen katsojan omalle sisäiselle kokemukselle.” – Piia Rantakokko, Kuiske 20.1.2023

Mikä erityisesti saa rakastumaan Heta Haanperän ohjaamaan Taikahuiluun on sen musiikillinen toteutus. Solistien kimmellys ja taso, pienimmästä suurimpaan ja kokeneimpaan on häikäisevä. En muista, koska kokonaisensemble olisi päässyt näin tenhoamaan.” – Anne Välinoro, Kulttuuritoimitus 14.2.2023

  • Suuri näyttämö
  • Esitykset jatkuvat 9.1.2024.
  • Kesto noin 2 tuntia 40 minuuttia sisältäen väliajan.
  • Liput A-kategoria 56€ / 50€ / 40€ ja B-kategoria 53€ / 47€ / 37€.
  • Ikäsuositus 7 vuotta. Taikahuilu-oopperassa suuren näyttämön katsomo on jaettu kahteen erihintaiseen paikkakategoriaan. Keskikatsomon parhaat paikat kuuluvat A-kategoriaan ja paikat aivan edessä, sivuilla ja takana kuuluvat hiukan edullisempaan B-kategoriaan.

Tekijät

  • Johanna Isokoski Johanna Isokoski Pamina
  • Tuomas Miettola Tuomas Miettola Tamino
  • Marika Hölttä Marika Hölttä Yön kuningatar
  • Niklas Spångberg Niklas Spångberg Sarastro
  • Tomi Punkeri Tomi Punkeri Papageno
  • Sadelilja Larimo Sadelilja Larimo Papagena
  • Aki Alamikkotervo Aki Alamikkotervo Monostatos
  • Silja Aalto Silja Aalto Ensimmäinen nainen
  • Essi Luttinen Essi Luttinen Toinen nainen
  • Outi Aine Outi Aine Kolmas nainen
  • Aki Saarela Aki Saarela Ensimmäinen haarniskoitu, Toinen pappi
  • Jaakko Kuusela Jaakko Kuusela Toinen haarniskoitu, Ensimmäinen pappi
  • Juhani Alakärppä Juhani Alakärppä Kaitsijapappi
  • Ilona Heikkilä Ilona Heikkilä Kolme poikaa
  • Greta Koldits Greta Koldits Kolme poikaa
  • Aslak Kipinä Aslak Kipinä Kolme poikaa
  • Touko Hukkanen Touko Hukkanen Kolme poikaa
  • Saara Tuomela Kolme poikaa
  • Anniina Tuomela Anniina Tuomela Kolme poikaa
  • Pekka Kurttila Orja
  • Panu Mölsä Orja
  • Jan Schwenzer Orja
  • Musiikki Wolfgang Amadeus Mozart
  • Libretto Emanuel Schikaneder
  • Suomennos Juhani Koivisto
  • Ohjaus Heta Haanperä
  • Kapellimestarit Rumon Gamba ja Erkki Lasonpalo
  • Lavastus Kalle Nurminen
  • Pukusuunnittelu sekä kampaus- ja maskeeraussuunnittelu Pasi Räbinä
  • Valosuunnittelu Jukka Kyllönen
  • Äänisuunnittelu Rauno Paananen
  • Kuoronjohto ja korrepetiittori Kristian Heberg
  • Orkesteri Oulu Sinfonia
  • Kuoro Oulun Kamarikuoro ja Cassiopeia

Kuvat

Kommentit

  1. Esko siika-aho

    Odotan suurella mielenkiinnolla 88 vuotiaan ensimmäistä ooppera kokemusta

  2. Jorma Säily

    Olen nuorukaisena laulanut Sarastron bassoaariat in diesen heiligen Hallen ja O Isis und Osiris senket
    Odotan suurella mielenkiinnolla Niklas Spongbergin esiintymistä.
    Nyt olen 81 vuotias veteraani .

  3. Merja Saukkoriipi

    Olen todella iloinen, että sain lipun. Mainio esitys, elävä musiikki antaa virtaa elämään, kauniit (humoristisetkin) rekvisiitat/lavasteet, taitavat esiintyjät etenkin lapset.
    Erinomaisen hyvää tekevää satua. Kiitos

  4. Mirkka Oja-Leikas

    Häkellyttävän hieno, kaikin tavoin. Nautin joka hetkestä!

  5. Tuomas Hallakero

    Raikas nuorten laulajien iloittelu, mm. Miettola ja Punkeri. Valot oli suunniteltu taidokkaasti. Tuotannosta jäi kuitenkin muutamia mietteitä. Vahvistetut äänet tekivät laulusta ”tasapaksua”. Luonnollinen laulajasta lähtevä nyanssoiva tulkinta puuttui. Oopperaan ei sovi muu kuin luonnollinen äänentuotto. Samoin orkesteriosuus jäi ns. monttuun. Valitettavasti se on akustiikan vika, jolle ei voi mitään. Nykytekniikalla olisi varmaan saatu tehokkaampia tuli- ja vesiefektejä Taminolle ja Paminalle. Nyt ne vaikuttivat pakolliselta pikajuoksulta. Loppukuoron nousu jäi vaisuksi ehkä siksi, ettei sen annettu rauhassa kasvaa kohti katsojia; liikehdintää oli mielestäni liikaa. Vaikka kokonaisuus oli aika ehyt, jäi muistoksi enemmän musikaali kuin ooppera. Mutta hienoa, että oopperaa Oulussa tehdään.

  6. Vaili

    Niin moni jäi ilman lippua, voisiko saada vielä yhden näytöksen?

  7. Minna Koivunen

    Hei, valitettavasti lisäesityksiä ei ole tulossa. Varattuja lippuja voi vielä mahdollisesti vapautua. Jos siis haluaisit saada lipun, kannattaa aamupäivisin katsoa Ticketmasterin sivulta, onko lippuja jäänyt lunastamatta. Ystävällisin terveisin Minna / Oulun teatteri

  8. Lotta Simola

    Voi mikä sykähdyttävä ilta! Mozartin hulluttelevuus oli tavoitettu kokonaisuudessa jotenkin niin oivaltavasti, että sitä on vaikea pukea sanoiksi. Lavastus ja valot olivat maagisen upeaa työtä! Samoin puvustus. Nautimme musiikista ja satumaisesta, lumoavasta tunnelmasta! Kiitos, että teitte tämän meille!

  9. Hannele Kaikkonen

    Mikään ei ollut sellaista, mikä ei pelannut. Aivan upea esitys ihan ihan kaikkineen. Aariat, puvustus, valot. Toki parasta laulajat ja orkesteri . Nautinto todella suuri. Kiitos, kiitos, kiitos .

  10. Saara Savusalo

    Tämä oli unohtumaton kokemus! Elämäni ensimmäinen oopperakäynti ei olisi voinut olla upeampi. Puvustus ja lavastus oli ensiluokkaista. Vain ensimmäisen puoliajan alussa harmitti vähän se että etuosan lavasteiden takia oli vaikea nähdä mitä lavan keskiosassa tapahtuu, koska paikkani oli 5.rivin reunassa.

  11. Airi Kylli

    Upea esitys! Erityiskiitos upeasta puvustuksesta ja lavastuksesta!

  12. lukija

    uusintahan on tulossa vuoden kuluttua!

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Siirry sivun alkuun