Red Nose Company feat. Avanti! Aleksis KiviKomedia miehestä, josta tuli monumentti

Sydämellisessä ja älykkäässä kavalkadissa ilmiömäinen näyttelijäduo Timo Ruuskanen ja Tuukka Vasama, haitaristi Niko Kumpuvaara ja Avantin jousikvartetti johdattavat katsojansa lennokkaalle retkelle läpi koko Aleksis Kiven elämän ja teosten. Sana helkkyy ja musiikki soi! Marzi Nymanin upeat sovitukset luovat klassista ja kevyttä musiikkia yhdistelevään teokseen sibeliaanisia kaikuja.

Aleksis Kivi on komedia miehestä, josta tuli monumentti. Esitys liikkuu kansalliskirjailijaan liittyvien teemojen parissa rakkaudesta kuolemaan, eksistentialismista rahaan ja luonnosta nykymaailman ongelmiin. Esitys nostaa esiin myös kirjailijan vähemmän tunnettuja puolia sekä ihmisiä, joiden ansiosta Kivi saattoi olla se taiteilija, joka tahtoi olla.

Näyttämöllä nähdään tietenkin seitsemän veljestä ja Nummisuutarien Esko. Ansaitun paikkansa saavat myös Kiven vahvat naisroolit, kuten Lea, jonka nimeä kantavan näytelmän kantaesityksestä (1869) suomalaisen teatterin katsotaan alkaneen. Riemastuttavan esityksen on ohjannut yhdessä näyttelijöiden kanssa Linda Wallgren. Käsikirjoitus on luotu yhteistyössä Kansallisteatterin päädramaturgin Eva Buchwaldin kanssa.

Yhteistuotannossa ovat mukana Vuoden Teatteri 2023 Red Nose Company, Kansallisteatteri, Turun, Jyväskylän, Lahden ja Kuopion kaupunginteatterit, Tampereen Työväen Teatteri sekä Kamariorkesteri Avanti!

Opetus- ja kulttuuriministeriö palkitsi Aleksis Kivi -esityksen tekijät Timo Ruuskasen, Tuukka Vasaman, Linda Wallgrenin ja Eva Buchwaldin tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla 13.9.2022.

Teos on osa Kansallisteatterin 150-vuotisjuhlavuoden ohjelmistoa. Kantaesitys oli 17.2.2022 Kansallisteatterin Suurella näyttämöllä.

Arvioita

★★★★★ – HS

Ihastuttava – Seura

Sydämellinen – Demokraatti

Äkta, intellektuell – HBL

Hullunhauskaa – Suomen Kuvalehti

Viihdyttävä, koskettava, kiinnostusta kohteeseen herättävä, opettavainen, taiturillinen, lämminhenkinen, taidokas – Katsoja

  • Suuri näyttämö
  • Esitykset ke 15.11. klo 19 ja 16.11. klo 19
  • Kesto 2 tuntia 25 minuuttia sisältäen väliajan.
  • Liput 39/37 € peruslippu // 36/34 € eläkeläislippu // 20 € alennuslippu

Tekijät

  • Timo Ruuskanen
  • Tuukka Vasama
  • Niko Kumpuvaara Harmonikka, musiikin johto
  • Kamariorkesteri Avanti! Jousikvartetti
  • Teksti ja dramaturgia Eva Buchwald, Timo Ruuskanen, Linda Wallgren ja Tuukka Vasama
  • Ohjaus Timo Ruuskanen, Linda Wallgren ja Tuukka Vasama
  • Lavastus ja pukusuunnittelu Tarja Simone
  • Valosuunnittelu Ville Virtanen, Jere Kolehmainen
  • Musiikin sovitus Marzi Nyman, Niko Kumpuvaara

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Siirry sivun alkuun